tana keleova vasilkova name

Dve Platinové knihy pre Táňu Keleovú-Vasilkovú za rok 2015

19.2.2016Rôzne
Vydavateľstvo Ikar opäť oceňovalo najúspešnejších autorov za rok 2015 a ako to už býva každý rok, nechýba medzi nimi ani Táňa Keleová-Vasilková.
Už dlhé roky je najpredávanejšou slovenskou autorkou a včera to dokázala ziskom dvoch Platinových kníh. Tentoraz za romány Julinkina pekáreň a Vône života, z ktorých sa spolu predalo vyše 60.000 výtlačkov, pritom Vône života vyšli len pred pár mesiacmi, presne v novembri. 
 
Doteraz Táňa Keleová-Vasilková vydala dvadsaťdeväť románov, ktorých predaj dosiahol spolu 1,25 milióna výtlačkov. To sa ešte žiadnemu slovenskému autorovi nepodarilo.
Vo vydavateľstve Ikar získala doteraz Zlatú alebo Platinovú knihu za každý vydaný román.
 
Keďže Tánička nemohla prísť na slávnostný večer,
ocenenia v jej mene prevzala riaditeľka vydavateľstva Ikar Valeria Malíková:
 
 
Ďalšími ocenenými sú Jozef Banáš, Jozef Karika, Andrea Coddington a Andrej Štiavnický. Predali najviac kníh a získali tak Zlatú (za viac ako 15.000 predaných výtlačkov) alebo Platinovú knihu (viac ako 25.000 predaných kníh). 
 
Cenu literárnej kritiky Zlaté pero si odniesol Jozef Karika za román Čierna hra: Vláda mafie. Kniha vyšla len v novembri, no za prvé dva mesiace sa predalo 8000 kusov, takže takmer získala aj Zlatú knihu za predaje. 
 
Slávnostný večer Ikariáda sa konal už po pätnásty raz a nenechali si ho ujsť ani mnohé známe tváre ako Marián Geišberg, René Štúr, Vladimír Kobielsky (skvele čítal ukážky z ocenených kníh), Marcela Laiferová, Miro Jaroš alebo Kristína Farkašová, ktorá napísala knihu Som mama a takmer sama získala Zlatú knihu, keďže jej chýba len pár stoviek kníh do hranice 15.000 predaných výtlačkov. Pritom kniha vyšla len v októbri a takmer stále sa dotláča, záujem neutícha v kamenných, ani internetových kníhkupectvách. 
 
Večerom sprevádzala moderátorka Soňa Müllerová, niekoľko pesničiek zaspieval Peter Cmorík. 
 
 „Som rád, že ľudí bavia knihy Dementi a Idioti v politike. Možno je to aj tým, že je pred voľbami a sme presýtení vážnou politikou, potrebujeme sa zabaviť, uvoľniť,“ povedal Jozef Banáš na margo svojej novinky Dementi. 
Jozef Banáš je už stálicou vydavateľstva Ikar, vyšlo mu deväť kníh, z ktorých bolo doteraz predaných takmer 186.000 výtlačkov.
 
Najväčšiu radosť mal však Jozef Karika, ktorý si odniesol podobne ako Táňa dve ceny. O jednej tušil, druhá bola prekvapením, keďže vydavateľstvo tajilo do poslednej chvíle víťaza literárnej ceny Zlaté pero. „Naozaj som prekvapený, nečakal som to, lebo vydavateľstvu sa to podarilo úspešne zatajiť,“ dodal, keď si na pódium vyšiel po druhú cenu za román Čierna hra – Vláda mafie. Tú mu odovzdal Rasťo Piško, minuloročný víťaz literárnej ceny. 
 
Andrea Coddington si prevzala cenu za predaj vyše 100.000 kníh. Medzi jej najúspešnejšie knihy patrí Židovka, Mal to byť pekný život, či Jozef Bednárik.
Platinovú knihu pri predaji viac ako 25.000 výtlačkov udelili Andrejovi Štiavnickému za historický román V podzemí Čachtického hradu. 
Najúspešnejších spisovateľov za rok 2015 ocenilo vydavateľstvo Ikar na 15. ročníku udeľovania cien s názvom Ikariáda. 
 
Vydavateľstvo Ikar pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1990. Ceny Zlatá a Platinová kniha udeľuje od roku 2000. Cenu literárnej kritika Zlaté pero udeľuje porota od roku 2004. Vydavateľský dom od svojho založenia publikoval viac ako 4.300 titulov.
 
 
+ Pridať nový príspevok