tana keleova vasilkova name

Spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková má okrúhle narodeniny

7.4.2014Rôzne

Slovenská komerčne výrazne úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková je autorkou mnohých románov. V pondelok 7. apríla bude mať 50. narodeniny.
Čitateľky obdivujú na jej románoch najmä fakt, že sú zo súčasnosti, ľahko sa čítajú a mnohé v jej príbehoch môžu nájsť sami seba. Autorka je niekoľkonásobnou držiteľkou ocenení Zlatá a Platinová kniha.

Táňa Keleová-Vasilková sa narodila 7. apríla 1964 v Chomutove (dnes Česká republika), pochádza z rodiny slovenského publicistu a cestovateľa Františka Keleho. Mala štyri roky, keď sa s rodičmi presťahovali do Bratislavy. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, pracovala v redakcii časopisu Osvetová práca. Od polovice 90. rokov 20. storočia sa venuje spisovateľskej práci profesionálne. V roku 1997 vyšiel jej debutový román Cena za voľnosť, rok nato druhý Manželky, v roku 1999 tretí s názvom Túžby.

Ďalšími titulmi sú napríklad Mama pre Veroniku, Čriepky, Okienko do snov, Slzy a smiech, Čaro všednosti, Pozlátka, Siete z pavučín, Tichá bolesť, Cukor a soľ, Kvety pre Lauru alebo Modrý dom, Rozbité šťastie, Ranč u starého otca, Julinkina pekáreň.

Ako prvá slovenská autorka dosiahla Táňa Keleová-Vasilková na sklonku roku 2012 milión predaných výtlačkov svojich kníh a stále patrí k najžiadanejším spisovateľkám. Vyšlo jej doteraz 25 románov a za všetky dostala Zlaté resp. Platinové knihy. Je tiež držiteľkou ďalších ocenení: Panta Rhei Awards - 1. miesto v kategórii Slovenská autorka roka 2009, 2011 a 2012. Jej kniha Tá druhá sa stala slovenskou knihou roka 2012.

Vo februári 2014 si úspešná spisovateľka prevzala ocenenie Platinovú knihu za román Liek na smútok za viac ako 25.000 predaných výtlačkov.
Táňa Keleová-Vasilková sa dobre cíti v povolaní spisovateľky, je sama sebe paňou, robí to, čo ju baví a má úspech. Okrem toho sa venuje rodine, chalupárčeniu a záľubu našla v knihách žánru fantasy. Priznanie, že číta takéto knihy vraj jej čitateľky vyvádza z miery.

Zdroj: Chomutov/Bratislava 7. apríla (TASR)

+ Pridať nový príspevok