tana keleova vasilkova name

Svoju prvotinu mám „v zálohe“, tvrdí najúspešnejšia spisovateľka

23.3.2020Rozhovory

Najobľúbenejšia a najpredávanejšia slovenská autorka. Už dávnejšie pokorila hranicu MILIÓN predaných kníh a z každej novej sa predá cca 40.000 výtlačkov.
Zohnať Táňu Keleovú-Vasilkovú nie je však jednoduché. Chráni si svoje súkromie, nevpúšťa nikoho do svojho bytu, veľa času trávi na svojom milovanom dome na myjavských kopaniciach a rodina je pre ňu absolútne všetko!
My sme sa však k nej dostali a v mimoriadne príjemnej atmosfére sme sa s ňou porozprávali o jej tvorbe, smrti otca, ktorú niesla a nesie stále veľmi ťažko, o plánoch. Aj o úplnej novinke, ktorá…veď čítajte a dozviete sa:-)

LepšíDeň.sk: Táňa, vydávate v priemere dve knihy za rok…no pred časom ste priznali, že kvôli otcovej smrti máte blok. Nedokážete sa sústrediť na písanie. Stále to trvá?

Táňa Keleová-Vasilková: Po smrti ocka som nepísala niekoľko mesiacov, nedokázala som to. No už som sa rozpísala, išlo to pomaly, pomaličky, čo ma teší, a tak bude na jeseň bude nová knižka… Predbežný názov je Dar a vyjde v novembri.

LepšíDeň.sk: Desaťtisíce čitateliek sa stále pýtajú na vašu úplne prvú knihu Cena za voľnosť, ktorá vyšla v náklade iba 500 kusov a nikde ju nevedia zohnať. Chystá sa jej nové vydanie? Prečo váhate?
Táňa Keleová-Vasilková: Svoju prvotinu mám “v zálohe”. Niečo na spôsob zásob v špajze. Je to dobrý pocit, ktorý potrebujem. Ale raz vyjde určite.

LepšíDeň.sk: Záver knihy, pointa, ukončenie príbehu je mimoriadne dôležité. Vraj ste už v detstve menili konce rozprávok, keď sa vám nepáčili. Ako sa dnes rozhodujete o tom, ako ukončiť knihu?
Táňa Keleová-Vasilková: Nikdy dopredu neviem, ako sa príbeh v mojej knihe skončí. Jej koniec vzniká až počas písania – a svojím spôsobom mi ho “diktuje” hlavná hrdinka.

LepšíDeň.sk: Vaše knihy teraz vychádzajú v druhom vydaní s novou grafickou, jednotnou úpravou. Ako sa vám páči? Predsa len na obálky ste si vždy nafotili detaily vy…
Táňa Keleová-Vasilková: Je to nová grafika – ale vždy v spolupráci so mnou. Zasahujem, niečo navrhujem a dokonca niektoré reedície vznikajú podľa starších modelov: čiže s výsledkom som veľmi spokojná. Dúfam, že aj moje čitateľky.

LepšíDeň.sk: Milujete chalupárčenie, svoj modrý domček na kopaniciach. Je to pre vás únik z Bratislavy? Miesto, kde hľadáte inšpiráciu? Alebo proste oddych s rodinou?
Táňa Keleová-Vasilková: Všetko dokopy. Jednoducho chalúpka je pre mňa miestom, kde plynie čas úplne odlišne ako v meste. Akoby pomalšie a v každom prípade pohodovejšie.

LepšíDeň.sk: Odmalička ste sa zúčastňovali na literárnych súťažiach. Teraz zbierate jednu cenu za druhou…už ich musíte mať desiatky. Nie je to už fádne, také obyčajné?
Táňa Keleová-Vasilková: Určite nie. Len mám problém s ich umiestnením:-). Naposledy som dostala od vydavateľstva Ikar ako cenu dva kamene – nádherné pomaľované kamene – no keďže každý z nich váži okolo deväť kíl, na policu som ich z bezpečnostných dôvodov dať nemohla. Našla som im ale skvelé miesto na parketách – na zemi. Vyslovene tam patria.

LepšíDeň.sk: Mať na konte 1,2 milióna predaných kníh je pre väčšinu spisovateľov nepredstaviteľný pocit. Niektorí doprajú, iní závidia, ďalší pridajú: tá musí byť za vodou, určite zarobila milióny. Je to tak?
Táňa Keleová-Vasilková: Nuž, často sa diskutuje, či sa dá písaním uživiť. Ja odpovedám: písaním sa dá uživiť, ak autor napíše viac kníh než jednu-dve. Vtedy to naozaj na život nestačí.

LepšíDeň.sk: Máte oficiálnu stránku aj profil na Facebooku, kde sú vaše fanúšičky mimoriadne aktívne a neustále vám posielajú správy, otázky, chcú byť s vami v spojení. Vnímate tieto pozitívne vibrácie? Cítite tú podporu?
Táňa Keleová-Vasilková: Nie som fanúšik Facebooku. Vychádzam z toho, že čo je koho do môjho osobného života. Mám radosti aj starosti ako všetci. Ale ak sa mi moje čitateľky ozvú na mojej webovej stránke, vždy ma to poteší – a snažím sa občas aj odpísať (a ospravedlňujem sa: teraz som dlhšie nič nepísala).

 

ZDROJ: https://bit.ly/LEPSIdenTKV

+ Pridať nový príspevok