tana keleova vasilkova name

Táňa získala Platinovú knihu za rok 2013

17.2.2014Rôzne
Táňa Keleová-Vasilková ako prvá slovenská autorka dosiahla na sklonku roku 2012 milión predaných výtlačkov svojich kníh a stále patrí k najžiadanejším spisovateľkám. Dosiaľ Ikar vydal 25 jej románov a za všetky dostala Zlaté resp. Platinové knihy. Je tiež držiteľkou ďalších ocenení: Panta Rhei Awards - 1. miesto v kategórii Slovenská autorka roka 2009 a Slovenská autorka roka 2011. 
"Milujem písanie, potrebujem to, bez tejto práce by som sa nudila a nebola by som to celá ja. Každá hrdinka mojich kníh má svoj život, v každej knihe je vlastne niekoľko malých príbehov," povedala ocenená Táňa Keleová-Vasilková. 
 
 
Množstvo známych osobností si v piatkový podvečer nenechalo ujsť odovzdávanie ocenení vydavateľského domu Ikar za najpredávanejšie knižné tituly roka 2013. Nekorunovaným kráľom slávnostného večera s príznačným názvom Ikariáda 2013 sa stal Jozef Banáš, ktorý je už tak povediac stálicou na slovenskom knižnom trhu a (nielen) medzi kolegami má povesť skutočného profesionála s neuveriteľným všeobecným rozhľadom.

Kráča v jeho šľapajach
Nie je to tak dávno, čo si spisovateľské ambície naplnila i jeho mladšia dcéra Adela a vydala knihu rozprávok pre tých najmenších. Chystá sa nebodaj vymeniť mikrofón za pero a venovať sa výlučne písaniu kníh? Na to sme sa opýtali priamo obľúbenej moderátorky tohto vydareného večera. „Tak to si neviem celkom dobre predstaviť. Možno keby som bola nútená, tak by som sa posnažila, ale neviem, kto by to čítal. (smiech) Kde tu som schopná napísať nejaký fejtón alebo blog do novín, no aj to zo seba občas vyslovene dolujem,“ priznáva otvorene. Od písania kníh si síce dáva zas na istý čas pauzu, no ako tvrdí, možno zažije v živote niečo, čo bude stáť za zdokumentovanie. Žeby kniha o zákulisí šoubiznisu? „Tak to určite nie. Nemyslím si, že práve toto je hodnotná téma. Rada sa však rozprávam, čiže taká kniha rozhovorov neznie zle a má určite hlbší, pre čitateľa hodnotnejší kontext,“ dodáva.

Podiel slovenskej tvorby každým rokom narastá
Aj dnešný večer bol tak názornou ukážkou toho, že záujem čitateľov o slovenské knihy neklesá, skôr naopak. Potvrdila to i riaditeľka vydavateľstva Ikar Valéria Malíková, ktorá si vzrastajúci podiel pôvodnej slovenskej tvorby na knižnom trhu nevie vynachváliť. Pre TASR uviedla: „Nielen Ikar, ale aj iní slovenskí vydavatelia vydávajú čoraz viac pôvodných titulov od slovenských autorov. Tieto knihy sa stále lepšie predávajú a majú čestné miesto v rebríčkoch najpredávanejších kníh či v jednotlivých vydavateľstvách, v sieti kníhkupectiev alebo aj na internetových portáloch.“

Títo autori zaujali v roku 2013 najviac

·         JOZEF BANÁŠ: Zlatá kniha za román Kód 1 Tajomstvo zázraku a Mimoriadna cena za predaj viac než 100 tisíc predaných výtlačkov kníh vydaných v Ikare.

·         ANDREA CODDINGTON: Zlatá kniha za román Predohra za viac ako 15 000 predaných výtlačkov.

·         VIERA DRŠKOVÁ: Zlatá kniha za knižku pre deti Maľované písmená za viac ako 15 000 predaných výtlačkov.

·         ANDREJ ŠTIAVNICKÝ: Zlatá kniha za román Čachtická pani pred najvyšším súdom za viac ako 15 000 predaných výtlačkov.

·         PETER HOLKA: Cena literárnej kritiky Zlaté pero za román Pokušenie.

·         TÁŇA KELEOVÁ – VASILKOVÁ: Platinová kniha za román Liek na smútok za viac ako 25 000 predaných výtlačkov.

Práve jediná platinová autorka tohtoročného udeľovania cien patrí medzi najväčšie spisovateľské tromfy známeho vydavateľstva. Na sklonku roka 2012 dosiahla až milión predaných výtlačkov svojich kníh a jej popularita má stále stúpajúcu tendenciu. Ikar jej doposiaľ vydal 25 titulov, pričom všetky sa pýšia Zlatou, respektíve Platinovou knihou.

Zdroj: Aktuality.sk

+ Pridať nový príspevok