Táňa Keleová-Vasilková je jednou z najúspešnejších slovenských spisovateliek. Narodila sa v Chomutove v severných Čechách. Od svojich štyroch rokov žije v Bratislave.
Narodila sa v rodine slovenského publicistu a cestovateľa Františka Keleho. Ako štvorročná sa presťahovala s rodičmi do Bratislavy, kde odvtedy žije a pôsobí. Vyštudovala gymnázium a žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1987 – 1991 pracovala ako redaktorka v časopise Osvetová práca, od roku 1991 je spisovateľkou na plný úväzok. Je vydatá a je matkou troch detí, s ktorými žije v Devínskej Novej Vsi.
Trapas u vydavateľa
Už ako študentka uverejňovala svoje prvé práce v časopise Kamarát. V súčasnosti píše výlučne romány pre ženy, v ktorých zobrazuje životné situácie dnešných žien a rodín.
Keď pred pätnástimi rokmi Táňa Keleová - Vasilková ponúkala vo vydavateľstvách svoju prvotinu, nikto ju nepoznal a vydanie bolo takmer nemožné kvôli trhu, ktorý nebol naklonený novým začínajúcim spisovateľom. Napokon sa jej to (po takmer troch rokoch) podarilo a hoci iba v päťsto kusovom náklade, jej prvá kniha uzrela svetlo sveta.
Druhú knihu vydal jej manžel (na fotografii po Táninej pravici), vďaka finančnej pomoci rodičov a priateľov. Posmelila sa a s tretím rukopisom už išla do najväčšieho vydavateľstva na Slovensku. Od trémy sa jej popísané papiere rozsypali priamo pred generálnou riaditeľkou. Táňa pri zbieraní hárkov po kolenačky opakovala, aby si to iba prečítala. Riaditeľka jej hneď na druhý deň volala, že obsah ju už po pár stranách zaujala natoľko, že sa rozhodla knihu vydať.
Každý život vydá na román
Dnes je Táňa jednou z najúspešnejších slovenských spisovateliek a na konte má dvadsaťštyri románov, za takmer všetky dostala ocenenia Zlatá či Platinová kniha. Rýchlo si získala výsadné postavenie medzi predstaviteľkami tzv. ženskej literatúry. Úspech jej kníh – vysoké náklady a mnohé reedície – bol pravdepodobne impulzom pre nové autorky. Jej hrdinky i umiestnenia príbehov sú domáce, domácke, svoje ženské postavy projektuje do obyčajných, každodenných rolí (problémy v rodine, susedské vzťahy, postihnutie rodiny chorobou).
Táňa tvrdí, že každý život vydá na román. V jednej téme často vrství viacero motívov, témy sú aktuálne, priam bytostne sa dotýkajú mnohých čitateliek. Možno povedať, že jej príbehy sčasti suplujú aj viaceré mimoliterárne funkcie komunikácie.
Obľúbená spisovateľka je nominovaná na ocenenie SLOVENKA ROKA 2009 v kategórii Umenie a kultúra.